Final Foggia-Arginelli U10 at the Cervia Tennis Club • newsrimini.it

Now we are in the final race, in the fields of Cervia Tennis Club, for ten youth tables. To be exact, the Spring Tournament Sub 10 and 14male and female, category A stage of the regional circuit.

In it’Less than 10 women final between Carlotta Arginelli and Sofia Foggia, in the Sub 11 semifinals for Pietro Tombari and Diego Tarlazzi.

In it’under 14 women final between Maria Luce Ossani and Aurora Baldassarri.

Under 10 men, round of 16: Alessandro Teodorani-Noè Baldini 6-3, 3-6, 11-9, Mattia Vincenzi-Pietro Galimberti 6-4, 7-6, Lorenzo Orselli-Andrea Caminati 6-0, 6-0, Cesare Biondi-Francesco Zanzini 6- 1, 6-2, Filippo Terenzi-Francesco Paganelli 5-7, 6-1, 10-6, Alex Bertozzi-Lorenzo Corsini 6-4, 6-2, Ludovico Zammarchi-Nicolò Maldini 6-1, 6-0, Riccardo Briganti-Davide Govoni 6-0, 6-1.

Women’s under 10, semi-finals: Carlotta Arginelli-Camilla Brolli 6-0, 6-1, Sofia Foggia-Ioana Bala 6-0, 6-1.

In it’U14 Women’s Semifinals: Aurora Baldassarri (n.1) -Emma Ceccarelli 6-0, 6-2, Maria Luce Ossani (n.2) -Giulia Daltri 6-2, 6-1.

Under 14 male, round of 16: Beniamino Savini (n.1) -Gianmaria Brunetti 4-6, 7-5, 10-3, Gabriele Sgroi (n.3) -Filippo Foschi 6-4, 6-3, Jacopo Liverani (n.8) -Andrea Monti 6-1, 6-3, Matteo Della Villa-Riccardo Vecchi (n.7) 6-2, 6-3, Alex Vincenzi-Alessandro Cortesi (n.4) 6-2, 6-3, Riccardo Colombi (n. 5) -Diego Orlando 6-1, 7-6, Enea Vinetti (n.2) -Miguel Ángel Tacoli 6-0, 6-1. Quarters also for Davide Alsini.

I live too qualifying tournaments for the Italian championships U11, 12 and 15 (121 players at the start).

In it’Under 11 male quarters: Edoardo Ghiselli (n.1) -Marco Menichetti 6-0, 6-3, Pietro Tombari (n.3) -Alessandro
Casanova 6-4, 6-4, Diego Tarlazzi (n.4) -Francesco Martinini 6-0, 6-0, Axel Cremonini (n.2) -Dante Terzi 6-0, 6-0.

In it’U11 female 2nd round: Angelica Bonetti-Maria Chiara D’Accampo 6-1, 6-3, Diletta Sabbioni-Jana Savolt 6-1, 6-1, Marta Gazzetti-Eileen Magnani 6-2, 6-0, Bianca Cecchini-Alice Scagliarini 6-4 , 1-6, 6-1.

In it’Under 12 Men’s Quarterfinals: Daniele Longo (n.3) -Federico Bacchini (n.6) 6-1, 6-4, Riccardo Bogdan Pastrav (n.1) -Lorenzo Neri 6-3, 6-0, Riccardo Pretolani (n.5) – Leonardo Bartoletti 6-0, 6-1, Sebastiano Mantovani (n.2) -Marco Giovagnoli (n.7) 7-6, 6-3.

In it’U12 female 2nd round: Sofia Baldani-Beatrice Notari 7-5, 5-7, 6-1. Quarterfinals: Gaia Donati (#3)-Paola Israelachvili 6-0, 6-0, Francesca Montorsi (#2)-Lavinia Porisini 6-0, 6-1. Semifinals also for Camilla Fabbri.

In it’Less than 15 men leads the ranking 2.7 Pietro Briganti, ahead of 2.8 Alex Guidi and 3.1 Riccardo Pasi e
Luigi Valletta. Qualifying phase: Pietro Rinaldini (n.1) -James Mohamed Aratari 6-1, 6-1, Mattia Sartoni- Giulio Venezia (n.2) 6-0, 6-1.

Final score of the 1st day: Mattia Sartoni-Raffaele Strocchi 6-0, 6-3, Mattia Benedetti-Pietro Rinaldini 7-5, 3-6, 6-0.

2nd round: Giacomo Bruzzi-Federico Strocchi 6-4, 6-3.

In it’Women under 15 years the 2.7 Chiara Bartoli precedes the 2.8 Sveva Azzurra Pansica and Silvia Alletti and the 3.1 Sandy
Mommy.

Quarters: Chiara Bartoli (n.1) -Cristina Foglia 6-1, 6-0, Sandy Mamini (n.4) -Stella Cassini 6-0, 6-3, Francesca Terzi-Silvia Alletti (n.3) 6-2, 6-3, Sveva Azzurra Pansica (n.2)-Sofia Regina 7-5, 6-2.

The referee is Ottaviano Turci, race director Fiorella Placucci.

Circolo Tennis Cervia press office

Leave a Comment